The PokéCommunity Forums  

Go Back   The PokéCommunity Forums > Blade_of_darkness
Sign Up Rules/FAQ Live Battle Blogs Mark Forums Read

Notices

Conversation Between Blade_of_darkness and Kawaii Pikachu :3
Showing Visitor Messages 21 to 30 of 77
  1. Kawaii Pikachu :3
    March 10th, 2013 06:16 PM
    Kawaii Pikachu :3
    It is sad that it might end up that way. The way society is going now, in the future the world will be ran by the rich. Only the rich will be able to afford food, housing, cars, schooling, etc.

  2. Blade_of_darkness
    March 10th, 2013 06:09 PM
    Blade_of_darkness
    Tell me about it. With the way things are going, some of them are eventually not going to be able to afford the fast food even. Hell, it's even possible that some of the fast food customers live & sleep in their cars.

  3. Kawaii Pikachu :3
    March 10th, 2013 06:03 PM
    Kawaii Pikachu :3
    True, so over all it saves money but if one doesn't have the money in the first place to buy the healthy food then they are pretty much screwed

    You are right. There is no price tag on ones life

  4. Blade_of_darkness
    March 10th, 2013 05:06 PM
    Blade_of_darkness
    I was going to respond to this at a later time, i.e. after I went to the supermarket, but I can still say something.

    Though the prices on quality food are rising, they still keep people healthy, & out of the hospital for weight-related problems. Fast food may be cheap, but the medical expenses that these foods might bring aren't. Medical intervention, regardless of what it is, has its costs as well.

    If worse comes to worse, people may end up dying from eating too much of it, & that's something that nobody can put a price tag on.

  5. Kawaii Pikachu :3
    March 9th, 2013 09:04 PM
    Kawaii Pikachu :3
    You forget that I said $25 for JUST grains and nuts. So unless I am a squirrel those aren't going to feed me. Add in all the other healthy ingredients needed to make a healthy, well-balanced meal. (meat and vegies) and it easily sores over $70 a week for food. Chicken and fish continue to go up. Fish is especially expensive where I live because I live in the middle of the country with the nearest ocean being 4 - 5 states away. (approximately 20 hour drive to the closest one.) Even the frozen, processed crap is around $5 for a couple of fillets. Fruit and vegies are also expensive because of the location. I paid around $4 for a small container of blueberries the other day.

    So figure the price for ingrediants needed to make 3 meals a day that have: 4 - 6 oz of protein, vegies, and a healthy grain. (breakfast being a protein smoothie, low fat omelet, etc)

    Besides, even if someone eats 3 $1.00 hamburgers at a time that only makes it $63 a week for all 3 meals for the week. So $126 every two weeks; $252 a month.

    The point being that people have the ability to acquire a greater amount of fast food cheaper than the same volume of healthy food.

  6. Blade_of_darkness
    March 9th, 2013 08:17 PM
    Blade_of_darkness
    I'm not sure what you think, but you're actually getting more for your money from your health food store.

    Though hamburgers from McDonald's are actually cheaper than a dollar, last time I know, unless the person either has a stomach the size of a pea or an appetite of a little old lady, a measly hamburger isn't going to cut it. In case you haven't noticed, their hamburgers are pretty small (I'm trying my best to resist saying any profanity, here,) so again, unless they've got either of those things, they're likely going to go after something more substantial, & thus more expensive, foods on the menu. Granted, there are things that are worth a dollar, but here's the thing: a Value Meal will cost at least $3, not including taxes. If you take into account that the person goes there for lunch & dinner, that's $6 in food for one day, not including breakfast. With breakfast, it'll likely be costing around $8-$10, For a week, that's around $54-$70, at the very least.

    The numbers don't lie, Bird.

  7. Kawaii Pikachu :3
    March 9th, 2013 07:36 PM
    Kawaii Pikachu :3
    Depends on what I have planned for meals that week. Anywhere between 2 - 4 weeks.

  8. Blade_of_darkness
    March 9th, 2013 06:09 PM
    Blade_of_darkness
    How long do those grains & nuts last you?

  9. Kawaii Pikachu :3
    March 7th, 2013 09:36 PM
    Kawaii Pikachu :3
    Considering you can get a hamburger for $1.00 at McDonalds....yes I do. It is still cheaper than buying healthy food. I can easily drop $25 at our health food store for just grains and a few nuts. I could buy things at places at Walmart but then you run the risk of additives and things like that being added to them to extend the shelf life. I know spinach is ridiculously priced and it goes bad in a few days. Since I live in the middle of no where it is hard to get fresh food cheaply that lasts as long as it is suppose to

  10. Blade_of_darkness
    March 7th, 2013 08:46 PM
    Blade_of_darkness
    Yeah, that's typical Americano food.

    Still, do you REALLY think that fast food is cheap??


All times are UTC -8. The time now is 03:32 PM.


Style by Nymphadora, artwork by Sa-Dui.
Like our Facebook Page Follow us on Twitter © 2002 - 2014 The PokéCommunity™, pokecommunity.com.
Pokémon characters and images belong to The Pokémon Company International and Nintendo. This website is in no way affiliated with or endorsed by Nintendo, Creatures, GAMEFREAK, The Pokémon Company or The Pokémon Company International. We just love Pokémon.
All forum styles, their images (unless noted otherwise) and site designs are © 2002 - 2014 The PokéCommunity / PokéCommunity.com.
PokéCommunity™ is a trademark of The PokéCommunity. All rights reserved. Sponsor advertisements do not imply our endorsement of that product or service. User generated content remains the property of its creator.