The Daily Chit-Chat, Chat-Chit, Chit-Chit, Chot-Chut Choot Shoot Chute Thread

Status
Not open for further replies.
My school had the simple canteen setting where you walk in, pay for what you want and get out. It was rather expensive I guess, with a cup of chips/wedges being $3 or so, things like a salad would be $5, and then there were a few other things as well which I had.

I actually remember leaving school grounds a few times for lunch. My group just said we were certificate/TAFE students and whoever was patrolling the gates let us go. To be fair, we were under the assumption that we were allowed to get lunch from the local deli becase of that reason. :/
 
That's about what mine would have costed. Tbh my school lunch wasn't terribad I just preferred to buy hot from the co-op near my school. 70p (40cents?) for an awesome box of potato wedges and £1 (55 Cents?) for a cheese and onion pasty ftw.
For some reason each time I hear 'pasty' I remember back when I read the book series Redwall XD

That's pretty cheap. French fries over at my school cost $1.10 :x
 
I eat my schools lunch every week, otherwise I bring food from home. Mainly, the classic, peanut butter & jelly sandwich XD
After eating it for 10 consecutive year in a row, it's beginning to taste bland :/
 
I really don't eat out unless I'm with friends (which is sadly not as often as it should be). Eating at home that way you can control your diet, plus it's much cheaper anyway. As for McDonald and fast food... yes I know it's bad but some how I find McDonald fries to be much better than the fries elsewhere XD But I only go there if there's discounts now XD

Hm Canadian school no such thing as school lunch, so it's always lunch from home. No sandwich for me though (not that I hate sandwich.) Usually family cooks extra for dinner, and then we all bring leftovers for lunch next day XD
 
People looked at me weird when i brought sachets of soup into my 6th form, i also once brought jam and a loaf of bread and made people sandwiches. :)
 
At university, I'd usually just buy a sausage from one of the vendors on campus. I'd also buy falafel pitas from time to time. And, very rarely, chili from Wendy's. There are some better places to eat down in the student centre, but that's not near any of my classes/labs. So, have to go with what's in the buildings where I am.

In highschool, I would buy lunch once and a while. When I did, it was pasta. Never had the fries or pizza there, which were big sellers. Both looked disgusting. Usually, I brought my own lunch.

No lunch to buy in elementary school except for the occasional "hot lunch" day, which was often false. It's supposed to "McDonald's Day" and we get a burger from Dairy Queen. Or [insert specific pizza chain here] and instead some parent brings in bread they baked with sauce on top of it :\

Teachers were also want their lunch break in the teacher's lounge. So, they don't watch the class. You get 10 minutes for lunch and then have a super long "recess" after. So, I went home for lunch. Didn't have to shove food down my throat in 10 minutes. Got a hot meal every day. Got to watch TV or play video games before going back to school
 
First college: I went to the school cafeteria like I had usually done. At the second college, I either bought food from home or spammed the vending machines for food.

In highschool, I rotated between getting my own lunch [which was usually eaten in class] and buying the school lunch [which was mostly starchy items]. Everyone went for the pizza and the western fries.
 
My school is a ripoff when it comes to food. I bought Teriyaki chicken priced at $4.00 and a small cake supposedly $1.00. i paid $10.00 but only got $2.00 change :/
 
My school is a ripoff when it comes to food. I bought Teriyaki chicken priced at $4.00 and a small cake supposedly $1.00. i paid $10.00 but only got $2.00 change :/

How can someone be brilliant enough to mistake a $10 dollar bill for a $5? o___O
 
Call me weird or not but I keep finding money when I go to the bathroom.. I give it to the school office cause I feel bad about taking it.

How can someone be brilliant enough to mistake a $10 dollar bill for a $5? o___O

Seeing as our $5 bill is orange and our $10 bill is blue... yes I wonder
 
XD I find typer racer amusing. Two years ago in ICT class our teacher made us do 10 minutes typing a day on some Typing program on the school computers. And well I found Type racer and started using it instead. Eventually the whole class found out I was using it and got all competitive with it XD Not the fastest typer out there but type racer was still fun
 
When I get money, I don't really bother counting it, since if I get ripped off by a dollar, or given a few extra dollars, I don't honestly mind just as long as it's about the number I need, lol. :x I guess that's probably due to having to carry my purse and handbag and everything and wanting to put the purse back quickly idk.

And my typing skills are amazing.
 
XD I find typer racer amusing. Two years ago in ICT class our teacher made us do 10 minutes typing a day on some Typing program on the school computers. And well I found Type racer and started using it instead. Eventually the whole class found out I was using it and got all competitive with it XD Not the fastest typer out there but type racer was still fun

aha, play with me and my friend here; https://play.typeracer.com/?rt=trimpojr
if you're game, that is
[PokeCommunity.com] The Daily Chit-Chat, Chat-Chit, Chit-Chit, Chot-Chut Choot Shoot Chute Thread
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top